Przed wprowadzeniem zawodu technik urządzeń dźwigowych do klasyfikacji zawodów młodzież, która chciała podjąć pracę w branży dźwigowej, mogła kształcić się w zawodach technik elektryk, technik elektronik, technik mechatronik, które są najbardziej zbliżone do potrzeb naszej branży.
Branża dźwigowa od 2004 roku włączyła się w realizację programu specjalistycznego nauczania, jak również w poprawę bazy dydaktycznej.
Zakres realizowanego udziału branży dźwigowej to:
- Dostarczenie części wyposażenia pracowni.
- Opracowanie specjalnego programu nauczania (materiałów dydaktycznych, podstawy programowej i programu nauczania w 4 letnim technikum.)
- Udostępnianie swoich centrów szkoleniowych uczniom i nauczycielom.
- Zapewnianie uczniom praktyk w czasie roku szkolnego.
- Umożliwienie podnoszenia kwalifikacji kadrze nauczycielskiej.
- Praca wakacyjna dla uczniów.
- Zatrudnienie absolwentów.
- Stypendia.
- Zapewnienie wykładowców z firm.
- Giełdy pracy.
- Dni otwarte w firmach oraz udział w targach EURO-LIFT.
Dotychczasowa organizacja praktyk na podstawie współpracy z technikami:
- Zmiana uczestników praktyk– z uwagi na zmianę wymogów procesu przygotowania do matury uczniowie ostatniej klasy (tj. czwartej) nie mogą brać udziału w praktykach w ciągu roku szkolnego. Praktyką mogą zostać natomiast objęci uczniowie klasy trzeciej.
- Liczba praktykantów – w zależności od lokalnych rynków pracy, ale w domyśle wszyscy uczniowie z „klas dźwigowych”.
- Dane o praktykantach – osoby pełnoletnie posiadające uprawnienia SEP.
- Czas pracy – w układzie praktyk szkolnych traktowani są jako osoby niepełnoletnie – czas pracy wynika z programu praktyk.
- Wynagrodzenie – dopuszczalne wynagrodzenie w formie motywacyjnej dla wyróżniających się praktykantów tj. nagroda w formie pieniężnej lub bonów towarowych. Zakład ustala listę nagród i na tej liście umieszcza nagrody dla uczniów.
- Podstawa formalna praktyk – umowa o przeprowadzenie praktyk pomiędzy zakładem, a szkołą ( wzór umowy standardowy).
- Ubezpieczenie – uczniowie są objęci stałym ubezpieczeniem w danej firmie ubezpieczeniowej.
- Świadczenia firm – Zgodnie z podpisanymi umowami o praktykę Firmy zapewniają uczniom: szkolenia BHP, badania lekarskie (w tym do pracy na wysokości), odzież roboczą.
- Dzienniczki praktyk – Prowadzone są dzienniczki praktyk, do których wpisywane są oceny z praktyk. Są one promocją do następnej klasy.
- Informacja nt. odbytych praktyk – firmy dźwigowe przesyłają krótką notatkę do szkoły.
Rezultaty praktyk
Firmy dźwigowe są zadowolone z uczniów, jak również uczniowie są zadowoleni z programu przygotowanego przez Firmy.
Obecnie branża dźwigowa musi się skoncentrować na wybranych placówkach oświatowych. Z uwagi na to, iż proces edukacji jest procesem wieloletnim, a zaangażowanie branży wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, zostało podpisanie stosownego porozumienia pomiędzy Biurem Edukacji Urzędu m.st. W-wy, a Polskim Stowarzyszeniem Producentów Dźwigów i wybraną szkołą przy patronacie Urzędu Dozoru Technicznego.